Microchip Technology PIC16LF18856-I/ML
Part No.:
PIC16LF18856-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16LF18856-I/ML.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN
Package/Case:
28-VQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Programmable:
Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
28KB (16K x 14)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)