Microchip Technology PIC16LF19155-I/SP
Part No.:
PIC16LF19155-I/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuPIC16LF19155-I/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SPDIP
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
32MHz
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 20x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)