Microchip Technology PIC16LF19175-E/P
Part No.:
PIC16LF19175-E/P
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
AnpuPIC16LF19175-E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
32MHz
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
35
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 31x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order PIC16LF19175-E/P on Anpu?
3. Are the PIC16LF19175-E/P price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC16LF19175-E/P?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC16LF19175-I/MV PIC16LF19175T-I/MV PIC16LF19175-E/MV PIC16LF19175-E/PT PIC16LF19175-I/PT
Package/Case 40-UFQFN Exposed Pad 40-UFQFN Exposed Pad 40-UFQFN Exposed Pad 44-TQFP 44-TQFP
Series PIC® XLP™ 16F PIC® XLP™ 16F PIC® XLP™ 16F PIC® XLP™ 16F PIC® XLP™ 16F
Packaging Tube Tape & Reel (TR) Tube Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz
Number of I/O 35 35 35 35 35
Program Memory Size 14KB (8K x 14) 14KB (8K x 14) 14KB (8K x 14) 14KB (8K x 14) 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8
RAM Size 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V