Microchip Technology PIC16LF19176-E/P
Part No.:
PIC16LF19176-E/P
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
AnpuPIC16LF19176-E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40DIP
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Programmable:
Not Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
35
Program Memory Size:
28KB (16K x 14)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 31x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order PIC16LF19176-E/P on Anpu?
3. Are the PIC16LF19176-E/P price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC16LF19176-E/P?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC16LF19176-I/MV PIC16LF19176-I/P PIC16LF19176T-I/MV PIC16LF19176-I/PT PIC16LF19176-E/PT
Package/Case 40-UFQFN Exposed Pad 40-DIP (0.600", 15.24mm) 40-UFQFN Exposed Pad 44-TQFP 44-TQFP
Series PIC® XLP™ 16F PIC® XLP™ 16F PIC® XLP™ 16F PIC® XLP™ 16F PIC® XLP™ 16F
Packaging Tube Tube Tape & Reel (TR) Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Verified Not Verified Verified Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz
Number of I/O 35 35 35 35 35
Program Memory Size 28KB (16K x 14) 28KB (16K x 14) 28KB (16K x 14) 28KB (16K x 14) 28KB (16K x 14)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8
RAM Size 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V