Microchip Technology PIC16LF1939-E/MV
Part No.:
PIC16LF1939-E/MV
Package:
40-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC16LF1939-E/MV.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN
Package/Case:
40-UFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
32MHz
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
36
Program Memory Size:
28KB (16K x 14)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 14x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)