Microchip Technology PIC18F16Q20-E/SS
Part No.:
PIC18F16Q20-E/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Description:
64KB FLASH, 4K RAM, 256 EEPROM,
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® 18F-Q20
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
64MHz
Connectivity:
DALI, FIFO, I2C, LINbus, SMBus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
16
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 11x10b SAR
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)