Microchip Technology PIC18F26Q10-E/SO
Part No.:
PIC18F26Q10-E/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
AnpuPIC18F26Q10-E/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 18Q, Functional Safety (FuSa)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
64MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
3.53K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)