Microchip Technology PIC18F26Q83-E/SO
Part No.:
PIC18F26Q83-E/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Description:
CAN, 64KB FLASH, 8KB RAM, 12B AD
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 18F-Q83
Speed:
64MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 24x12b SAR; D/A 1x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)