Microchip Technology PIC18F45K20-E/PT
Part No.:
PIC18F45K20-E/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
AnpuPIC18F45K20-E/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Package/Case:
44-TQFP
Series:
PIC® XLP™ 18K
Packaging:
Tray
Programmable:
Verified
Speed:
48MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
35
Program Memory Size:
32KB (16K x 16)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 14x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)