Microchip Technology PIC18F4685-E/P
Part No.:
PIC18F4685-E/P
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
AnpuPIC18F4685-E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 40DIP
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tube
Programmable:
Verified
Speed:
40MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
36
Program Memory Size:
96KB (48K x 16)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 11x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order PIC18F4685-E/P on Anpu?
3. Are the PIC18F4685-E/P price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18F4685-E/P?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC18F4685-I/PT PIC18F4685-I/P PIC18F4685T-I/PT PIC18F4685-I/ML PIC18F4685-E/PT
Part Number PIC18F4685-I/PT PIC18F4685-I/P PIC18F4685T-I/PT PIC18F4685-I/ML PIC18F4685-E/PT
Package/Case 44-TQFP 40-DIP (0.600", 15.24mm) 44-TQFP 44-VQFN Exposed Pad 44-TQFP
Series PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F
Packaging Tray Tube Tape & Reel (TR) Tube Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Verified Verified Verified Verified Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 40MHz 40MHz 40MHz 40MHz 40MHz
Number of I/O 36 36 36 36 36
Program Memory Size 96KB (48K x 16) 96KB (48K x 16) 96KB (48K x 16) 96KB (48K x 16) 96KB (48K x 16)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8
RAM Size 3.25K x 8 3.25K x 8 3.25K x 8 3.25K x 8 3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V 4.2V ~ 5.5V