Microchip Technology PIC18F46K20-E/MV
Part No.:
PIC18F46K20-E/MV
Package:
40-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC18F46K20-E/MV.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40UQFN
Package/Case:
40-UFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 18K
Packaging:
Tube
Programmable:
Not Verified
Speed:
48MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
35
Program Memory Size:
64KB (32K x 16)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 14x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)