Microchip Technology PIC18LF47K42-E/P
Part No.:
PIC18LF47K42-E/P
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
AnpuPIC18LF47K42-E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 40DIP
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
PIC® XLP™ 18F
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Speed:
64MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
36
Program Memory Size:
128KB (64K x 16)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 35x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order PIC18LF47K42-E/P on Anpu?
3. Are the PIC18LF47K42-E/P price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18LF47K42-E/P?
Image PIC18LF47K42-I/ML PIC18LF47K42T-I/ML PIC18LF47K42T-I/PT PIC18LF47K42-E/PT PIC18LF47K42-I/P
Package/Case 44-VQFN Exposed Pad 44-VQFN Exposed Pad 44-TQFP 44-TQFP 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series PIC® XLP™ 18K PIC® XLP™ 18K PIC® XLP™ 18K PIC® XLP™ 18K PIC® XLP™ 18F
Packaging Tube Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tray Tube
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz
Number of I/O 36 36 36 36 36
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8
RAM Size 8K x 8 8K x 8 8K x 8 8K x 8 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V 1.8V ~ 3.6V