Microchip Technology PIC24F08KL302-I/ML
Part No.:
PIC24F08KL302-I/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC24F08KL302-I/ML.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
28-VQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 24F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
16-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
8KB (2.75K x 24)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)