Microchip Technology PIC32CM1216MC00048-E/U5B
Part No.:
PIC32CM1216MC00048-E/U5B
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC32CM1216MC00048-E/U5B.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48VFQFN
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
48-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 32CM
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M0+
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
48MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, RS-485, SERCOM, SMBus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
38
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
4K x 8
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 14x12b, 1x16b Sigma-Delta; D/A 1x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)