Microchip Technology TC1016-1.85VCTTR
Part No.:
TC1016-1.85VCTTR
Datasheet:
AnpuTC1016-1.85VCTTR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.85V 80MA SOT23-5
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 80mA
Current - Output:
80mA
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
58dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C