Microchip Technology TC1017-2.6VLTTR
Part No.:
TC1017-2.6VLTTR
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
AnpuTC1017-2.6VLTTR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.6V 150MA SC70-5
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
58dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C