Microchip Technology TC1054-2.85VCT713
Part No.:
TC1054-2.85VCT713
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuTC1054-2.85VCT713.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 50MA SOT23-5
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.12V @ 50mA
Current - Output:
50mA
Current - Quiescent (Iq):
80 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
64dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C