Microchip Technology TC1054-3.6VCT713
Part No.:
TC1054-3.6VCT713
Datasheet:
AnpuTC1054-3.6VCT713.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.6V 50MA SOT23-5
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.12V @ 50mA
Current - Output:
50mA
PSRR:
64dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C