Microchip Technology TC1055-1.8VCT713
Part No.:
TC1055-1.8VCT713
Datasheet:
AnpuTC1055-1.8VCT713.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 100MA SOT23-5
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 100mA
Current - Output:
100mA
PSRR:
64dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C