Microchip Technology TC1073-2.85VCH713
Part No.:
TC1073-2.85VCH713
Datasheet:
AnpuTC1073-2.85VCH713.pdf
Description:
IC REG LIN 2.85V 100MA SOT23-6
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 100mA
Current - Output:
100mA
PSRR:
64dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C