Microchip Technology TC1223-2.85VCTTR
Part No.:
TC1223-2.85VCTTR
Datasheet:
AnpuTC1223-2.85VCTTR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 50MA SOT23-5
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.12V @ 50mA
Current - Output:
50mA
PSRR:
64dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C