Microchip Technology TC1224-2.8VCTTR
Part No.:
TC1224-2.8VCTTR
Datasheet:
AnpuTC1224-2.8VCTTR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 100mA
Current - Output:
100mA
PSRR:
64dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C