Microchip Technology TC1224-3.6VCTTR
Part No.:
TC1224-3.6VCTTR
Datasheet:
AnpuTC1224-3.6VCTTR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.6V 100MA SOT23-5
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 100mA
Current - Output:
100mA
PSRR:
64dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C