Micro Commercial Co AK3-030C-BP
Part No.:
AK3-030C-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
TVS Diodes
Package:
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Datasheet:
AnpuAK3-030C-BP.pdf
Description:
Interface
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package/Case:
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
30V
Voltage - Breakdown (Min):
32V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
90V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3000A (3kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)