Microsemi Corporation MAPLAD6.5KP100A
Part No.:
MAPLAD6.5KP100A
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
AnpuMAPLAD6.5KP100A.pdf
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC MINI-PLAD
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package/Case:
Nonstandard SMD
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
40.1A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Mini-PLAD
1. How to order MAPLAD6.5KP100A on Anpu?
3. Are the MAPLAD6.5KP100A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAPLAD6.5KP100A?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAPLAD6.5KP100AE3 MAPLAD6.5KP110AE3 MAPLAD6.5KP120AE3 MAPLAD6.5KP130AE3 MAPLAD6.5KP150AE3
Package/Case Nonstandard SMD Nonstandard SMD Nonstandard SMD Nonstandard SMD Nonstandard SMD
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V 110V 120V 130V 150V
Voltage - Breakdown (Min) 111V 122V 133V 144V 167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 162V 177V 193V 209V 243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 40.1A 36.7A 33.6A 31.1A 26.7A
Power - Peak Pulse 6500W (6.5kW) 6500W (6.5kW) 6500W (6.5kW) 6500W (6.5kW) 6500W (6.5kW)