Microsemi Corporation MAPLAD6.5KP170CA
Part No.:
MAPLAD6.5KP170CA
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Datasheet:
AnpuMAPLAD6.5KP170CA.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC MINI-PLAD
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.6A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)