Microsemi Corporation MAPLAD6.5KP75CA
Part No.:
MAPLAD6.5KP75CA
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
AnpuMAPLAD6.5KP75CA.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC MINI-PLAD
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package/Case:
Nonstandard SMD
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
53.7A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)