Microsemi Corporation MAPLAD6.5KP75CAE3
Part No.:
MAPLAD6.5KP75CAE3
Datasheet:
AnpuMAPLAD6.5KP75CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC MINI-PLAD
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
53.7A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)