Microsemi Corporation MAPLAD6.5KP85CA
Part No.:
MAPLAD6.5KP85CA
Datasheet:
AnpuMAPLAD6.5KP85CA.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC MINI-PLAD
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
47.5A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)