Microsemi Corporation MXLPLAD6.5KP60A
Part No.:
MXLPLAD6.5KP60A
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Datasheet:
AnpuMXLPLAD6.5KP60A.pdf
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC PLAD
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
67.4A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)