Microsemi Corporation MXLPLAD6.5KP75A
Part No.:
MXLPLAD6.5KP75A
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Datasheet:
AnpuMXLPLAD6.5KP75A.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC PLAD
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
53.7A
Power - Peak Pulse:
6500W (6.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)