Monolithic Power Systems Inc. MP2148GQD-18-Z
Part No.:
MP2148GQD-18-Z
Package:
6-VFDFN
Datasheet:
AnpuMP2148GQD-18-Z.pdf
Description:
IC REG BUCK 1.8V 1A 6QFN
Package/Case:
6-VFDFN
Product Status:
Active
Output Type:
Fixed
Voltage - Input (Min):
2.3V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1A
Frequency - Switching:
2.2MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)