Monolithic Power Systems Inc. MPQ2178GQHE-125-AEC1-P
Part No.:
MPQ2178GQHE-125-AEC1-P
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-VFDFN
Datasheet:
AnpuMPQ2178GQHE-125-AEC1-P.pdf
Description:
IC REG BUCK 1.25V 2A 8QFN
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Series:
Package/Case:
8-VFDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.5V
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.25V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
2A
Frequency - Switching:
2.4MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)