Monolithic Power Systems Inc. MPQ8632GLE-12-Z
Part No.:
MPQ8632GLE-12-Z
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
16-PowerVFQFN
Datasheet:
AnpuMPQ8632GLE-12-Z.pdf
Description:
IC REG BUCK ADJ 12A 16QFN
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Series:
Package/Case:
16-PowerVFQFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Adjustable
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
4.5V
Voltage - Input (Max):
18V
Voltage - Output (Min/Fixed):
0.611V
Voltage - Output (Max):
13V
Current - Output:
12A
Frequency - Switching:
200kHz ~ 1MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)