Monolithic Power Systems Inc. MPQ9842GLE-33-AEC1-P
Part No.:
MPQ9842GLE-33-AEC1-P
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
16-VQFN
Datasheet:
AnpuMPQ9842GLE-33-AEC1-P.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 2A 16QFN
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Series:
MPQ
Package/Case:
16-VQFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3.3V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
2A
Frequency - Switching:
350kHz ~ 2.5MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)