National Semiconductor LM3670MF-2.5
Part No.:
LM3670MF-2.5
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuLM3670MF-2.5.pdf
Description:
IC REG BUCK 2.5V 350MA TSOT23-5
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
350mA
Frequency - Switching:
1MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TSOT-23-5
1. How to order LM3670MF-2.5 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM3670MF-2.5 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM3670MF-2.5 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM3670MF-2.5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM3670MF-2.5.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM3670MFX-1.2 LM3670MF-1.8 LM3670MF-3.3 LM3670MFX-ADJ LM3670MF-2.5/NOPB
Part Number LM3670MFX-1.2 LM3670MF-1.8 LM3670MF-3.3 LM3670MFX-ADJ LM3670MF-2.5/NOPB
Series - - - - -
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Obsolete
Function Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Topology Buck Buck Buck Buck Buck
Output Type Fixed Fixed Fixed Adjustable Fixed
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V 1.8V 3.3V 0.5V 2.5V
Voltage - Output (Max) - - - 2.5V -
Current - Output 350mA 350mA 350mA 350mA 350mA
Frequency - Switching 1MHz 1MHz 1MHz 1MHz 1MHz