National Semiconductor LP2981AIM5-3.3
Part No.:
LP2981AIM5-3.3
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuLP2981AIM5-3.3.pdf
Description:
LP2981A 100-MA ULTRA-LOW DROPOUT
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.37V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
95 µA
Current - Supply (Max):
1.7 mA
PSRR:
63dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C