National Semiconductor LP2981IM5-3.3
Part No.:
LP2981IM5-3.3
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuLP2981IM5-3.3.pdf
Description:
LP2981-N MICROPOWER 100 MA ULTRA
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.37V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Supply (Max):
1.7 mA
PSRR:
63dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C