National Semiconductor LP2988IMM-2.8/NOPB
Part No.:
LP2988IMM-2.8/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuLP2988IMM-2.8/NOPB.pdf
Description:
FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 2.
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Supply (Max):
3.7 mA
PSRR:
65dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C