National Semiconductor LP2989IM-2.5/NOPB
Part No.:
LP2989IM-2.5/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuLP2989IM-2.5/NOPB.pdf
Description:
LP2989 MICROPOWER/LOW NOISE, 500
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.65V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
175 µA
Current - Supply (Max):
9 mA
PSRR:
60dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C