National Semiconductor LP3961EMP-1.8/NOPB
Part No.:
LP3961EMP-1.8/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-261-5, TO-261AB
Datasheet:
AnpuLP3961EMP-1.8/NOPB.pdf
Description:
LP3961 800MA FAST ULTRA LOW DROP
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-261-5, TO-261AB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
9 mA
Current - Supply (Max):
15 mA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C