Nexperia USA Inc. BZV90-C10,115
Part No.:
BZV90-C10,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
AnpuBZV90-C10,115.pdf
Description:
DIODE ZENER 10V 1.5W SOT223
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):
20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 50 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C