onsemi LP2950ACDT-3.3
Part No.:
LP2950ACDT-3.3
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AnpuLP2950ACDT-3.3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA DPAK
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Type:
Fixed
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.45V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Supply (Max):
12 mA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
1. How to order LP2950ACDT-3.3 on Anpu?
3. Are the LP2950ACDT-3.3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP2950ACDT-3.3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP2950ACDT-3.3RG LP2950ACDT-5RKG LP2950ACDT-5.0G LP2950ACDT-3RKG LP2950ACDT-3.3RK
Part Number LP2950ACDT-3.3RG LP2950ACDT-5RKG LP2950ACDT-5.0G LP2950ACDT-3RKG LP2950ACDT-3.3RK
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 30V 30V 30V 30V 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 5V 5V 3V 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 100mA 0.45V @ 100mA 0.45V @ 100mA 0.45V @ 100mA 0.45V @ 100mA
Current - Output 100mA 100mA 100mA 100mA 100mA
Current - Quiescent (Iq) 120 µA 120 µA 120 µA 120 µA 120 µA
Current - Supply (Max) 12 mA 12 mA 12 mA 12 mA 12 mA
PSRR - - - - -
Control Features - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C