onsemi MC33275D-3.3R2
Part No.:
MC33275D-3.3R2
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuMC33275D-3.3R2.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 8SOIC
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
13V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
200 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order MC33275D-3.3R2 on Anpu?
3. Are the MC33275D-3.3R2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MC33275D-3.3R2?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MC33275D-5.0R2G MC33275DT-5.0RKG MC33275D-3.3R2G MC33275DT-3.3RKG MC33275DT-2.5RKG
Part Number MC33275D-5.0R2G MC33275DT-5.0RKG MC33275D-3.3R2G MC33275DT-3.3RKG MC33275DT-2.5RKG
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series - - - - -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 13V 13V 13V 13V 13V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 5V 3.3V 3.3V 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 300mA 0.5V @ 300mA 0.5V @ 300mA 0.5V @ 300mA 0.5V @ 300mA
Current - Output 300mA 300mA 300mA 300mA 300mA
Current - Quiescent (Iq) 200 µA 200 µA 200 µA 200 µA 200 µA
PSRR 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz)
Control Features - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C