Panasonic Electric Works SP2-PL2-DC48V
Part No.:
SP2-PL2-DC48V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
AnpuSP2-PL2-DC48V.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 48V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
SP
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
48VDC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
15 A
Switching Voltage:
250VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching:
3750VA, 450W
Coil Current:
6.2 mA
Coil Type:
Latching, Dual Coil
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
33.6 VDC
Must Release Voltage:
Operate Time:
30 ms
Release Time:
30 ms
Operating Temperature:
-50°C ~ 60°C