Panasonic Electronic Components ECK-THC471MB
Part No.:
ECK-THC471MB
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuECK-THC471MB.pdf
Description:
CAP CER 470PF 250VAC Y5P 2-SMD
Manufacturer:
Series:
ECK
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
470 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
Y5P (B)
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Y1
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
2-SMD
Size / Dimension:
0.268" L x 0.177" W (6.80mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.098" (2.50mm)