Panasonic Electronic Components ELC-09D562DF
Part No.:
ELC-09D562DF
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
AnpuELC-09D562DF.pdf
Description:
FIXED IND 5.6MH 110MA 12.6OHM TH
Manufacturer:
Series:
09D
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
5.6 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
110 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
12.6Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.350" (8.90mm)