Panasonic Electronic Components ETQ-P4M1R0KVC
Part No.:
ETQ-P4M1R0KVC
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
AnpuETQ-P4M1R0KVC.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 23.9A 2.86MOHM SMD
Manufacturer:
Series:
PCC-M1040M-LP
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
23.9 A
Current - Saturation (Isat):
34.6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
2.86mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.421" L x 0.394" W (10.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)