Panasonic Electronic Components ETQ-P4M1R0KVK
Part No.:
ETQ-P4M1R0KVK
Datasheet:
AnpuETQ-P4M1R0KVK.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 17.3A 4.07MOHM SMD
Series:
PCC-M0840M-LP
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
17.3 A
Current - Saturation (Isat):
24.4A
DC Resistance (DCR):
4.07mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.335" L x 0.315" W (8.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)