Panasonic Electronic Components ETQ-P4M2R2YFN
Part No.:
ETQ-P4M2R2YFN
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
AnpuETQ-P4M2R2YFN.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 10.2A 11.44 MOHM
Manufacturer:
Series:
PCC-M0645M
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10.2 A
Current - Saturation (Isat):
14.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
11.44mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.256" L x 0.236" W (6.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)